منو اصلی
اخبار > به این دلیل است که ما ایرانیان باور نداریم ترامپ مایل به گفتگو است


  چاپ        ارسال به دوست

به این دلیل است که ما ایرانیان باور نداریم ترامپ مایل به گفتگو است

 

وقتي در تاريخ 18 ارديبهشت 97، رئيس جمهور آمريكا رسما اعلام كرد كه ايالات متحده آمريكا از برجام خارج شد، دو انتخاب در برابر من وجود داشت. اول، من نيز اعلام كنم كه ايران از برجام خارج می شود كه موجب ناامنی و بی ثباتی بیشتر در منطقه می شد و دوم، دادن مهلت چند هفته اي به اعضاي باقي مانده در برجام تا تبعات خروج آمريكا از اين توافق را كه نتيجه زحمات و مذاكرات بسيار سخت و فشرده 12 ساله بود جبران كنند. در راستای سنت دیرینه مان در احترام به حقوق و مقررات شناخته شده بين المللي و صیانت از  صلح و امنيت در منطقه، گزينه دوم را انتخاب كردم.

پیش بینی آمريكا اين بود كه پس از خروج از برجام، ايران نيز از آن خارج مي شود و به راحتي مي تواند يك ائتلاف جهاني عليه ايران شكل دهد و همه تحريم ها را برگرداند. اقدام ما در دادن فرصت محدود به اروپا، باعث به هم ريختن معادلات آمريكا شد. از سوي ديگر، گفتگوهاي ايران و بقيه اعضاي برجام و تاكيد آنها براي حفظ برجام، آمريكا را در انزوا قرار داد. شايد به ندرت پيش آمده باشد كه روي يك موضوع، بين آمريكا و شركاي اروپايي اش تا اين حد اختلاف نظر باشد و اين نتيجه موضع بحق ج.ا.ا. در موضوع هسته اي و ديپلماسي فعال ايران در موضوع برجام است.

سياست خارجي دولت آمريكا در  قبال ايران نه براساس واقعيات موجود ايران، منطقه و جهان و نه حتي برمبناي منافع ملي آمريكا تنظيم شده است. دريافت اطلاعات نادرست درباره ايران از گروه هاي تروريستي و رژيم صهیونیستی و تحلیل هاي غير كارشناسانه و غير دقيق نسبت به تحولات ايران، دولتمردان آمريكا را دچار چنان توهمي ساخته كه احساس مي كنند مي توانند با حربه تحريم از ايران امتياز بگيرند. ملت ايران ثابت كرده كه در برابر فشار خارجي منسجم تر شده و مقاومت بيشتري از خود نشان مي دهند چنانچه در دوران قبل از برجام نيز آمريكا نتوانست با تحريم هاي شدید مردم ايران را خسته كند و در نهايت اين آمريكا بود كه تغيير مسير داد و به مذاكره روي آورد.

در گفتگوهاي جاري با كشورهاي باقي مانده در برجام تاكيد كرده ايم كه موضوع مهم براي ما، حفظ منافع مردم ایران از برجام است و چنانچه علیرغم خروج آمریکا از برجام، منافع ايران تامين شود در برجام مي مانيم و در غير اين صورت، روش ديگري را پي مي گيريم. منطق ما روشن است. يا همه طرفین از منافع برجام منتفع مي شوند و يا هيچكدام. سكوت در برابر قلدري آمريكا در ايجاد فشار به كشورها براي قطع روابط تجاري با ايران كه با مقررات شناخته شده بين المللي در تضاد آشكار است با هيچ منطقي سازگار نيست و ما در اين زمينه بي تفاوت نخواهيم ماند.

پیشنهاد آقای ترامپ برای مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط با ایران صادقانه نیست. ما پیشنهاد ایشان را باور کنیم یا سخنان وزیر خارجه وی را که شرط گفتگو با ایران را تحقق نکاتی می داند كه توهین آشکار به ملت ایران تلقی می شود؟ علاوه بر این، ما چگونه می توانیم به آمریکا اعتماد کنیم در حالی که از تعهدات بین المللی اش و مصوبه شورای امنیت که خود بانی آن بوده کنار می کشد و دیگر کشورها را برای اجرای آن مصوبه تهدید به تنبیه می کند؟ اعمال تحریم ها و ایجاد سختی برای مردم ایران از جمله در زمينه دسترسی مردم به دارو و یا محروم کردن ملت ایران از خرید هواپیمای مسافری که در امنیت پروازها تاثیر بسزایی دارد چه توجیهی دارد؟ بنظر می رسد که دولت آمریکا در پی انتقام گیری از ملت ایران است و روشن است که ادعای طرفداری اش از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است.

من اطمینان دارم که این بار نیز آمریکا مجبور می شود تغییر رویه دهد. گفتگوهاي ما با طرف هاي تجاري مان در جريان است و نويد دهنده آينده روشن در تعاملات بين المللي ايران است. اين واقعيت روز به روز روشن تر مي شود كه اكثريت قريب به اتفاق كشورهاي جهان با سياست يكجانبه گرايي آمريكا مخالف بوده و تحميل دستور از سوي آمريكا را برنمي تابند. ممکن است در کوتاه مدت در روابط اقتصادی با شرکایمان مشکلی به وجود آید اما دو طرف در جهت رفع آن تلاش می کنند و این امر نمی تواند استمرار یابد.

ما اهل منطق و گفتگو هستيم. به همین دلیل بود که در مذاکرات برجام وارد شدیم و از آن سربلند بیرون آمدیم. و به همین دلیل است که می گوییم رمز اثبات حسن نیت طرف های مذاکراتی ما، بویژه آمریکا، اجرای صادقانه و کامل برجام است. رهبر معظم انقلاب در دوران مذاکرات فرمودند که چنانچه ما در برجام از طرف مقابل صداقت ببینیم، زمینه برای بحث درباره بقیه موضوعات مورد علاقه طرفین باز می شود. متاسفانه برخورد غیرصادقانه و غلط آمریکا در اجرای برجام– از روز اول اجرای برجام تا زمان خروج غيرقانوني از آن– حکایت از عدم صداقت آمریکا در اجراي تعهدات بين المللي خود دارد.

ملت ايران در طول بيش از ۲۵۰ سال گذشته عليه هيچ كشوري تجاوز نكرده و در عين حال، در برابر تجاوز و دخالت هاي بيگانه ايستادگي كرده است. سلاح ما صلح است. ما همان طور كه در برابر متجاوز مي ايستيم، در صلح جدي هستيم و به هر اقدام مسالمت آميز، صادقانه و واقعي پاسخ مثبت می دهیم.

حسن روحانی رئیس جمهور  جمهوری اسلامی ایران

 

نسخه فارسي مقاله دكتر روحاني در واشنگتن پست همزمان  با انتشار در نسخه چاپي


١٨:٤٩ - 1397/07/02    /    شماره : ٥٣٦٥٤٢    /    تعداد نمایش : ٤٨خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران