منو اصلی
اخبار > سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه تکنولوژی مونته ری در شهر سالتیو مکزیک


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه تکنولوژی مونته ری در شهر سالتیو مکزیک

آقای دکتر محمد تقی حسینی به دعوت رئیس دانشگاه تکنولوژی مونته ری در این دانشگاه سخنرانی کرد. عنوان سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران "چندجانبه گرایی در معرض نابودی" بود. خلاصه ای از این سخنرانی ذیلا ارائه می گردد
دنیای امروز ما با چالش های متعددی روبرو است. اختلافات سیاسی  بین کشورها همچنان زمینه های تنش و درگیری های گسترده و محدود را دارد.  بحران های اقتصادی و جنگ های تجاری بر سر منافع، جمعیت های زیادی را در معرض آسیب قرار می دهد.
وجود ده ها هزار سلاح هسته ای که چند هزار از آنها در حالت آماده باش صد در صد برای پرتاب هستند، همچنان کره زمین را به نابودی تهدید می کنند.
مشکل سلاح های هسته ای تنها در این نیست که ممکن است در یک جنگ تمام عیار به کار گرفته شوند. مشکل بزرگ دیگر این است که این سلاح ها می توانند در یک حادثه اتفاقی یا بر اثر اشتباه به کار گرفته شوند. به هر حال به کارگیری سلاح هسته ای به هر شکلی که رخ دهد، پایانی فاجعه بار برای تمدن امروز ما رقم خواهد زد.
تغییرات زیست محیطی و گرم شدن زمین چالش دیگری است که همه کشورها در مناطق مختلف جغرافیایی جهان را تحت تاثیر قرار داده است. گسترش بیابان ها و از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری، خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها و تبدیل شدن آنها به منبع عظیمی برای گرد و غبار و گسترش خاک آغشته به نمک که تا شعاع گسترده ای از کشتزارهای کنونی را با خود نابود می کند، آب شدن یخ های قطبی و گرم شدن دمای کره زمین، آلودگی دریاها و رودخانه ها و  صدها مشکل دیگر ناشی از  پدیده تخریب محیط زیست، تهدیدی جدی برای آینده کره زمین است.
هیچ کشوری هر قدر هم قدرتمند و ثروتمند باشد، به تنهایی قادر نیست تا به این مشکلات غلبه کند.
بنابراین چندجانبه گرایی و کار کردن با یکدیگر برای مهار مشکلات و یافتن راه حلی برای آنها برای زندگی بین المللی ما، امری ضروری است. در یک فرایند همکاری فراگیر و مبتنی بر چندجانبه گرایی می توان راه‌هایی برای ارتقای صلح و کاهش خطرات ناشی از درگیری های منطقه ای و بین المللی پیدا کرد. در یک جهان به هم پیوسته نیازمند همکاری معنی داری هستیم. چندجانبه گرایی به معنی رها کردن ارزش های ملت ها نیست. بلکه به معنی ایجاد  توازنی معنی دار بین ارزش های ملی و نیازهای بین المللی است. موفقیت همه بشریت در گروه همکاری با یکدیگر، شناخت وابستگی متقابل و منافع مشترک است.
اصل بنیادی چندجانبه گرایی وفای به عهد یا Pacta Sunt Servanda است. اهمیت قراردادها و معاهدات تنها در آن چیزی نیست که روی کاغذ نوشته شده اند. بلکه کشورها با عمل به تعهدات خود به معاهدات و توافق ها اعتبار می بخشند و در این زمینه مسئولیت دارند.
در حال حاضر با سیاست های یکجانبه و مخرب ایالات متحده آمریکا، چندجانبه گرایی در معرض نابودی و یا لااقل آسیب جدی قرار دارد. ایالات متحده در کمتر از دوسال از تعداد زیادی از معاهدات و سازمان های بین المللی یا منطقه ای خارج شده است. این روند تخریبی تهدیدی برای ثبات بین المللی و صلح در جهان است. برخی از این معاهدات و سازمان های بین المللی به قرار زیر هستند:
۱. پیمان مشارکت ماورای پاسیفیک. این پیمان به ابتکار آمریکا و برای ایجاد بزرگترین بلوک اقتصادی و در برگیرنده ۱۲ اقتصاد حاشیه اقیانوس آرام، از جمله مکزیک می شد.‌ دونالد ترامپ در اولین روزهای حضور در کاخ سفید از آن خارج شد. توجیه آمریکا برای این کار سیاست اول آمریکا بود.
۲. دونالد ترامپ از پیمان جهانی مهاجرت نیز خارج شد. بهانه او حفظ حاکمیت آمریکا بود. این پیمان برای سرنوشت حدود 400 میلیون مهاجر اهمیت زیادی دارد.
۳. پیمان آب و هوایی پاریس. وضعیت کره زمین هر روز بدتر می شود. پیمان پاریس کشورها را متعهد می کرد تا برای کاهش دمای کره زمین تعهداتی را بپذیرند. اما آمریکای ترامپ معتقد است که این پیمان به آمریکا هزینه تحمیل می کند و صرفا بر اساس همین دلیل از آن خارج شد. آیا دولت دونالد ترامپ از هزینه هایی که آمریکا و جهان در غیاب پیمان پاریس خواهند پرداخت، آگاه نیست؟
۴. آمریکا از سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) نیز خارج شد. زیرا به گمان آمریکا یونسکو  از اسرائیل  انتقاد می کند.
۵. شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال پایتخت از تلاویو  به بیت المقدس، ضمن اینکه مغایر همه توافقات بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل بود، موجب شد تا در فلسطین حمام خون راه بیفتد. صدها کشته و هزاران مجروح از پیامدهای فوری این اقدام آمریکا بود. آمریکا حتی پیش نویس قطعنامه ای برای حفاظت از تظاهرکنندگان فلسطینی را یک تنه وتو کرد و تنها رای منفی به آن قطعنامه، رای آمریکا بود.
۶. آمریکا  توافقنامه منطقه آزاد آمریکای شمالی (نفتا) را نیز بی اعتبار کرد تا آن را با پیمان دیگری  جایگزین کند.
۷.  خروج آمریکا از برجام  نقض آشکار حقوق بین الملل و قطعنامه شورای امنیت بود. این اقدام ثبات خاورمیانه را در معرض تهدید قرار داد. ایران با بردباری و درایت سیاسی خود از بروز چنین فاجعه ای جلوگیری کرده است. دیوان دادگستری بین المللی در پی شکایت ایران قرار موقتی صادر کرده است و آمریکا را موظف دانسته تا موانع بر سر راه صادرات برخی اقلام انسانی را مانند مواد غذایی  و دارویی و تجهیزات مربوط به ایمنی هوانوردی را مرتفع کند. اما آمریکا در مقابل این حکم که با رای همه قضات دیوان صادر شد، از پیمان مودت  1955 بین ایران و آمریکا خارج شد. از نگاه کاخ سفید مسئله را نمی توان حل کرد اما صورت مسئله را می توان پاک کرد!
 قابل پیش بینی است که این رفتارهای خطرناک واشنگتن پایانی ندارد و در آینده شاهد اقدامات بیشتر از این قبیل و بروز فجایع جدیدتر، خواهیم بود. اقداماتی که  با تخریب چندجانبه گرایی و اتخاذ سیاست های افراطی و یک جانبه، ثبات و امنیت جهانی را نشانه رفته است. جهان در مقابل این اقدامات آمریکا نباید تسلیم شود. آمریکای منزوی شده باید بفهمد که مسیر را به خطا می رود و قدرت برای او حقانیت نمی آورد. راه این کار رفتار متعهدانه با سازو کارهای  چند جانبه گرایی  و تقویت این سازوکارها است. آمریکا در این مسیر هر روز تنهاتر می شود. حتی متحدان سنتی او که خود را موظف به پیروی از خواسته های غیر منطقی و نامشروع آمریکا می دانستند، در مقابل این رفتارها به ستوه آمده اند. سابقه نداشته است که در شورای امنیت به پیش نویس قطعنامه ای که آمریکا ارائه می کند، فقط یک رای مثبت داده شود و آن هم همان رای ایالات متحده آمریکا باشد. نشانه های شکست آمریکا را در مسیری که در پیش گرفته است، به خوبی می توان دید. اگر این رفتار آمریکا به شکست نیانجامد آنگاه چند جانبه گرایی به پایان خواهد رسید.

 


٠٤:٢١ - 1397/08/03    /    شماره : ٥٤١٧٧٣    /    تعداد نمایش : ٥٠خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران