منو اصلی
اخبار > ترجمه مقاله دکتر محمدتقی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران که در روزنامه پرتیراژ الاکونومیستا مکزیک در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۷ (۲۱ نوامبر ۲۰۱۸) تحت عنوان "ایالات متحده قوانین بین المللی را تا کجا نادیده خواهد گرفت؟" منتشر شد:


  چاپ        ارسال به دوست

ترجمه مقاله دکتر محمدتقی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران که در روزنامه پرتیراژ الاکونومیستا مکزیک در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۷ (۲۱ نوامبر ۲۰۱۸) تحت عنوان "ایالات متحده قوانین بین المللی را تا کجا نادیده خواهد گرفت؟" منتشر شد:


مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در گفتگویی با شبکه بی بی سی در 9 نوامبر 2018 گفت که "ایران اگر می خواهد مردمش را سیر کند باید به حرف آمریکا گوش کند". او همچنین گفت که "به نفع ایران است که به حرف واشنگتن گوش دهد در غیر این صورت مردمش تاوان آن را خواهند پرداخت". دولت آقای ترامپ نیز پس از خروج از برجام در 5 نوامبر 2018 اعلام کرد که سخت ترین تحریم ها را علیه ایران برقرار کرده است.
دولت آمریکا در دو سال گذشته با شتاب فراوان از عضویت بسیاری از معاهدات و سازمان های بین المللی خارج شده یا آنها را نقض کرده است و در نتیجه سیستم چندجانبه گرایی که ضامن امنیت و ثبات بین المللی است را در خطر جدی قرار داده است.  اظهارات مایک پمپئو از این هم فراتر رفته است و با موضوع جنایت علیه بشریت ارتباط پیدا می کند. بر اساس قوانین و اصول بین المللی استفاده از گرسنگی، تنبیه دسته جمعی و نسل کشی علیه یک ملت یا یک جمعیت ممنوع بوده و در حیطه جنایت علیه بشریت قرار می گیرند. جای تاسف است که وزیر خارجه آمریکا بدون توجه به این اصول و قوانین، تهدیدی را علیه یک ملت به عمل می آورد که اجرای آن جنایت علیه بشریت است و مسئولیت زیادی متوجه ایالات متحده می کند.
دولت آقای ترامپ از توافق برجام خارج شد. در حالیکه جامعه بین المللی از برجام حمایت می کرد و توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت تائید شده بود و IAEA در موارد متعدد در 13 گزارش جداگانه تائید کرد که ایران این توافق را اجرا می کند. خروج آمریکا از برجام نقض حقوق بین المللی، بی اعتبار کردن شورای امنیت و تضعیف صلح و امنیت بین المللی است. دیوان دادگستری بین المللی در پی شکایت ایران در تاریخ 3 اکتبر 2018 دستوری را با اجماع صادر کرد و ایالات متحده را ملزم کرد که از اعمال تحریم ها بویژه در زمینه های انسان دوستانه علیه ایران خودداری کند. دولت آقای ترامپ به جای اجرای دستور دیوان دادگستری بین المللی، تصمیم گرفت که از معاهده مودت 1955 بین  ایران و آمریکا  که مبنای استناد دیوان بود، خارج شود! در منطق دولت رئیس جمهور ترامپ مسئله ها قابل حل نیستند. پس باید صورت مسئله را پاک کرد!
قابل پیش بینی است که سیاست های کنونی آمریکا سرانجامی جز شکست ندارد. آمریکا بارها امتحان کرده است که سیاست تهدید و فشار در برابر ایران نه تنها بی نتیجه است، بلکه نتیجه معکوس می دهد. امیدوارم دولت ایالات متحده به زودی متوجه این واقعیت شود. وجود درک درست از واقعیات و احترام به حقوق بین الملل و حاکمیت کشورها به ایالات متحده کمک خواهد کرد تا سیاست درست تر و مفیدتری را اتخاذکند. در آن صورت بسیاری از چیزها می توانند تغییرات خوبی داشته باشند.

 اصل مقاله به زبان اسپانیایی در آدرس  زیر در دسترس می باشد.

http://bit.ly/2ReYOZf


٠٦:٤٥ - 1397/09/03    /    شماره : ٥٤٦٤٠٥    /    تعداد نمایش : ٥٦خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران