منو اصلی
اخبار > شرایط ورود و خروج ارز همراه مسافر و واردات طلا به ایران


  چاپ        ارسال به دوست

شرایط ورود و خروج ارز همراه مسافر و واردات طلا به ایران

 ذيلاً برخي از مقررات مربوط به ورود و خروج ارز همراه مسافر و واردات طلا به ایران  به استناد بخشنامه هاي صادره از گمرک جمهوري اسلامي ايران به شماره 97/1132735  مورخ 1397/09/18،شماره 5974075 مورخ 1397/05/20 و شماره 97/500282 مورخ 1397/04/31 به اطلاع مي رسد:

-ورود ارز به کشور با رعایت مقررات بانک مرکزی، به هر میزان و بدون هیچ‌گونه محدودیتی آزاد است. بر این اساس هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند با رعایت مقرراتی که بانک مرکزی اعلام کرده است، به هر میزان ارز اسکناس وارد کشور کند و هرگونه ممانعت دستگاه‌ها تخلف محسوب شده و فرد متخلف در صورت ارتکاب در بار اول به شش ماه انفصال موقت محکوم و در صورت تکرار به مجازات‌های بالاتر محکوم می‌شود.

-حسب مفاد دستور المعل بانک مرکزی ورود ارزو یا اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام به‌صورت فیزیکیجهت هر مسافر ورودی از خارج کشور تا سقف 10000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها نیاز به اظهار به گمرک نمی‌باشد. لیکن جهت مبلغ بیشتر از سقف تعیین‌شده صرفاً در مبادی ورودی می‌بایست به گمرک اظهار و پس از دریافت کد رهگیری به بانک ملی مربوطه راهنمایی شود.

-خروج ارزیا اسناد بانکی دارای اوراق بهادار بی‌نام به‌صورت فیزیکیتوسط هر مسافر خروجی از کشور از طریق مرزهای هوایی تا سقف 5000 یورو و معادل آن با سایر ارزها و جهت مسافرین خروجی از طریق مرزهای زمینی و ریلی و دریایی تا سقف 2000 یورو یا معادل آن تعیین و جاز اعلام‌شده است.

-خروج ارز‌‏ یا اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام مجموعاً مازاد بر مبلغ پنج هزار (5.000) یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای مرزهای هوایی و مبلغ دو هزار (2.000) یورو و یا معادل آن به سایر ارزها برای مرزهای زمینی، ریلی و دریایی توسط هر مسافر به خارج از کشور منوط به اظهار آن در زمان ورودبه کشور و مشروط به ارائه رسید چاپی حاوی کد رهگیری صادره از سوی باجه بانک ملی ایران و تا سقف مبلغ مندرج در رسید مزبور در مبادی خروجی به گمرک جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

-خریدوفروش ارز، صرفاً در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز و در چارچوب مقررات اعلامی بانک مرکزی مجاز است.

-واردات طلا (ساخته‌شده) به داخل کشور بدون محدودیت و با اخذ مجوز از بانک مرکزی و رعایت انجام تشریفات گمرکی و پرداخت حقوق ورودی و مالیات ارزش‌افزوده و سایر وجوه متعلقه مجاز خواهد بود.

- واردات طلای خام (شمش استاندارد) بدون مجوز بانک مرکزی، با رعایت تشریفات گمرکی و رعایت سایر مقررات از پرداخت حقوق، عوارض قانونی و مالیات ارزش‌افزوده معاف شده است.


٢٣:٥٢ - 1397/10/05    /    شماره : ٥٥١١٨٠    /    تعداد نمایش : ١٦٢خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران