منو اصلی
اخبار > افتتاح نمایشگاه تاریخ و طبیعت ایران در مکزیکوستی


  چاپ        ارسال به دوست

نمايشگاه تاریخ و طبیعت ايران با عنوان «نگاهی بر آثار تاريخي و طبيعت ايران» با حضور مقامات محل و سفرا و دیپلمات های خارجی، اصحاب فرهنگ و رسانه، جمعی از ایرانیان مقیم مکزیکوسیتی و دوستداران فرهنگ و تمدن ایران در مكزيكوسيتي آغاز شد.

افتتاح نمایشگاه تاریخ و طبیعت ایران در مکزیکوستی

 نمایشگاه «نگاهی بر آثار تاريخي و طبيعت ايران» با همکاری  سفارت جمهوری اسلامی ایران، وزارت روابط خارجی مکزیک، شهرداری مکزیکوسیتی و وزارت فرهنگ ایالت مکزیکو در خیابان رفورما  شهر مکزیکوسیتی برگزار شده است و از 25 اسفند ماه  1397 به مدت سه هفته در معرض دید علاقمندان خواهد بود. این نمایشگاه  به مدت 3 هفته  در این مکان دایر است.

 خيابان رفورما خیابان اصلی مکزیکوسیتی و و محل بسیاری از رویدادهای فرهنگی و هنری است. علاوه بر مردم مكزيك هر ساله توريست هاي زيادي از سراسر دنیا نيز از این مکان بازديد مي كنند و پربازديدكننده ترين مکان گردشگري مكزيكوسيتي است

در این نمایشگاه آثاری از تاریخ، تمدن، فرهنگ و طبیعت ایران و نیز زندگی روزمره مردم در ایران در معرض دید عموم قرار گرفته است. سفیر کشورمان در مکزیک در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه ضمن معرفی این نمایشگاه گفت که این نمایشگاه فرصتی فراهم کرده است تا پنجره ای از مکزیکوسیتی به زیبایی های تاریخ و فرهنگ و طبیعت ایران بگشائیم و کمی از آن زیبایی ها را در معرض دید ناظران قرار دهیم. سفیر کشورمان افزود این نمایشگاه با عید نوروز و آغاز سال نو ایرانی همزمان شده است. ایرانیان در اولین روز بهار سال نو خود را آغاز می کنند و بر اساس یک سنت چند هزاران ساله، عید نوروز را جشن می گیرند. اکنون میلیون ها نفر در سراسر جهان نوروز را جشن می گیرند. در این زمان ما برای همه مردم جهان صلح، نیک بختی و سعادتمندی آرزو می کنیم. همزمانی این دو موضوع نشان دهنده احترام به تنوع فرهنگی است. امروزه بزرگترین خطری که تمدن ما را تهدید می کند، خودبرتر بینی و بیگانه ترسی است. برای غلبه بر مشکلات بشریت ضروری است تا برای ارتقای تنوع فرهنگی و درک تفاوت های بین ملت های مختلف بکوشیم. دیروز جهان شاهد واقعه تاسفبار حمله تروریستی علیه مراسم عبادی مسلمانان در مساجدی در نیوزلند بود. این واقعه به ما یادآوری می کند که احترام به همه فرهنگ ها و تمدن ها یک ضرورت است. همگان در قبال ارتقاء تنوع فرهنگی و  مبارزه با تروریسم، بیگانه ستیزی و نژادپرستی مسئولیت دارند. سفیر کشورمان از دستگاههای مختلف مکزیک که در برپایی نمایشگاه تاریخ و طبیعت ایران همکاری کرده اند، قدردانی کرد.

در این مراسم دکتر دیانا آلارکن، معاون امور هماهنگی های  بین المللی دولت مکزیکو سیتی گفت که دولت مکزیکوسیتی بسیار خوشحال است که در همکاری با سفارت جمهوری اسلامی ایران امروز نمایشگاهی از تاریخ،  تمدن و فرهنگ ایران را به نمایش گذاشته است. برگزاری این نمایشگاه همزمان با شروع بهار و برگزاری مراسم نوروز در ایران می باشد. مراسمی که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای منطقه و جهان جشن گرفته میشود. پیام نوروز صلح، همزیستی، بخشش، مراقبت از طبیعت، اتحاد و همکاری، احترام به تنوع فرهنگی و ترویج تبادل فرهنگ ها می باشد. این نمایشگاه  به جنبه های تاریخی، تمدنی و فرهنگ ایران پرداخته است. برگزاری این نمایشگاه شروعی برای برگزاری نمایشگاه سایر کشورها می باشد و از این رو چنانچه سفرا و نمایندگان دیپلماتیک حاضر در این مراسم برای برگزاری  اینچنین نمایشگاه هایی آمادگی داشته باشند، از آن استقبال می کنیم.

در این مراسم سرود ملی دو کشور توسط گروه ارکستر سمفونیک وزارت نیروی دریایی مکزیک نواخته شد. مراسم آئین نوروز نیز در کنار این نمایشگاه برگزار شد و شرکت کنندگان با هفت سین ایرانی و مراسم نوروز آشنا شدند. همچنین به مناسبت برگزاری نمایشگاه تاریخ و طبیعت ایران کتابچه ای شامل تصاویر تعدادی از مشهورترین آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران به همراه بروشور معرفی نوروز و سفره هفت سین توسظ سفارت ایران در مکزیکوسیتی به زبان اسپانیایی منتشر و در اختیار عموم قرار گرفت

.


٠٤:٢٨ - 1397/12/26    /    شماره : ٥٦٢٢٤٧    /    تعداد نمایش : ٦٠خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران