منو اصلی
اخبار > برگزاری مراسم روز جهانی قدس در مکزیکوسیتی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم روز جهانی قدس در مکزیکوسیتی

برگزاری مراسم روز جهانی قدس در مکزیکوسیتی

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مراسم روز جهانی قدس  با حضور پرشور مسلمانان و پیروان سایر ادیان در مکزیکو سیتی برگزار شد. جمع کثیری از اعضای جامعه دانشگاهی، شخصیت های فرهنگی، رسانه ای و دی‍پلماتهای مقیم در این مراسم حضور پیدا کردند. سناتور هکتور واسکونسلوس رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای مکزیک نیز در این مراسم شرکت کرد. شرکت کنندگان با تاکید بر اهمیت قدس شریف، اقدامات خشونت بار رژیم صهیونیستی بر علیه مردم مظلوم فلسطین و حمایت های آمریکا از این رژیم  و طرح معامله قرن را محکوم کردند. آقای دکتر محمدتقی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیکوسیتی سخنران آغازین این مراسم بود. چند تن از شخصیت های دانشگاهی و رسانه ای مكزیك نیز در این مراسم  سخنرانی كردند. همچنین نمایشگاه فرهنگی و هنری "بسوی قدس" شامل آثاری از هنرمندان مکزیکی و مسلمان مقیم مکزیک برگزار گردید که مورد استقبال بازدید کنندگان قرار گرفت. 

سفیر کشورمان در مکزیک در این مراسم گفت که امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران روز جمعه آخر ماه رمضان را به عنوان روز قدس نامیدند تا همبستگی مسلمانان و آزادگان جهان و دفاع آنان از آرمان فلسطین به عنوان یک موضوع واقعی و همیشگی باقی بماند. وی افزود، برخلاف آنکه سازمان های بین المللی رژیم اسرائیل را به خاطر اشغال سرزمین فلسطین محکوم کرده و خواستار رفع اشغال و بازگشت آوارگان شده اند، اما اسرائیل با حمایت گسترده آمریکا مصوبات بین المللی را نادیده می گیرد و بر توسعه اشغالگری و پایمال کردن حقوق فلسطینی ها ادامه می دهد. قطعنامه های ۲۴۲و ۳۳۸و ۲۳۳۴  (۲۰۱۶) شورای امنیت از جمله بر رفع اشغال از سرزمین فلسطین و عدم تغییر در آثار و اماکن مذهبی بیت المقدس تاکید دارد. مصوبات متعدد اتحادیه اروپا و سازمان همکاری های اسلامی و مجمع عمومی سازمان ملل نیز بر همین موضوع تاکید دارد. از این رو شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا که در  ۶دسامبر ۲۰۱۷صورت گرفت و انتقال سفارت به این شهر، که در ۱۴می ۲۰۱۸انجام شد، برخلاف مصوبات و قوانین بین المللی است و مجمع عمومی سازمان ملل در دسامبر ۲۰۱۸با تصمیم رئیس جمهور آمریکا با اکثریت آراء  مخالفت کرد. این اقدام تحریک آمیز آمریکا موجب افزایش خشونت ها و خونریزی شد. همزمان با افتتاح سفارت آمریکا در بیت المقدس، رژیم اسرائیل با خشونت تمام تظاهرات مسالمت آمیز فلسطینی ها را سرکوب کرد. تا کنون صدها نفر کشته و هزاران نفر مجروح شده اند. تداوم روند شهرک سازی بر خلاف قوانین و خواست بین المللی به خصوص قطعنامه ۲۳۳۴ (۲۳دسامبر ۲۰۱۶)  مبنی بر توقف شهرک سازی در اراضی فلسطین همچنان ادامه دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگر از سخنان خود به قانون دولت –ملت یهود اشاره و آنرا یک قانونی تبعیض آمیز، نژادپرستانه و یک آپارتاید واقعی نامید و اظهار داشت در این قانون شهروندان به یهودی و غیر یهودی درجه بندی می شوند. بر اساس این قانون اسرائیل سرزمین تاریخی یهودیان است و فلسطینی ها شهروند درجه ۲محسوب می شوند.  افکار عمومی جهانی نمی تواند نسبت به این موضوع بی تفاوت بماند. ایشان در پایان سخنان خود اظهار داشت از زمانیکه بالفور آن اعلامیه ظالمانه را صادر و لکه سیاهی در تاریخ منطقه ایجاد کرد، تا کنون که دونالد ترامپ با همه توان از اسرائیل حمایت می کند، سیاست این رژیم بر ترور و خشونت مبنتی بوده است. جوخه های ترور، سوزاندن مزارع، مصادره اموال، آواره کردن مردمان اصلی سرزمین، انکار بدیهی ترین حقوق مردم از جمله حق حیات، ادامه داشته است. حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین مانند همه ملت های دیگر و حق بازگشت آوارگان هرگز نمی تواند انکار شود. هر مقدار هم که زمان بگذرد، دنیا  نمی تواند این موضوع مهم را فراموش کند. وی با محکوم کردن طرح معامله قرن گفت در این طرح قرار است موضوعات مهمی از جمله مسئله بازگشت آوارگان از دستورکار کنار گذاشته شود. چنین طرحی نه عادلانه و نه اخلاقی است و فراتر از آن از نظر سیاسی نیز مردود است.

 

آلفردو خلیفه رحمه پرفسور  و استاد دانشگاه ملی مستقل مکزیک (اونم) سخنران بعدی این مراسم بود. ایشان در مورد روز جهانی قدس و تنش های کنونی ایران و آمریکا سخنرانی کرد. وی اظهار داشت صهیونیسم جهانی استاد افسانه سازی می باشند. در خصوص بیت المقدس و بر اساس اطلاعات و اسناد موجود  بیت المقدس در هیچ برهه زمانی از تاریخ به یهودیان تعلق نداشته است، بلکه بر اساس اسناد موجود به خدایان فنیقی لبنانی تعلق داشته است. تعیین روز جهانی قدس از سوی رهبر انقلاب اسلامی ایران و استقبال و هیجانی که مردم این سرزمین در این روز  برای حفاظت و دفاع مردم فلسطین از خود نشان می دهند منجر شده که مسئله قدس به فراموشی سپرده نشود. وی با اشاره به فرهنگ غنی و مشاهیر برجسته ایرانی عنوان نمود که ایران از یک فرهنگ و تمدن غنی برخوردار بوده و تهدید چنین ملتی جوابگوی خواسته ترامپ نمی باشد. در حقیقت تهدید ایران و افزایش تنش ها با ایران در چارچوب منافع رژیم صهیونیستی در منطقه می باشد. رژیم صهیونیستی که خود دارای ۴۰۰بمب هسته ای در منطقه است موضوع هسته ای ایران را بزرگ نموده تا با ایجاد تنش و درگیری در منطقه با ایران به عنوان بزرگترین قدرت منطقه خود رهبری منطقه را به دست آورد. وی افزود ایران به هیچ عنوان هدف آسانی برای آمریکا نمی باشد و جنگ با ایران اصلا به صلاح آمریکا و آقای ترامپ نمی باشد.

سخنران بعدی ‌خانم نیدیا اگریمی تحلیل گر بین الملل و سردبیر  مجله تحلیل سیاسی بوئسوس بود که گفت اهمیت روز جهانی قدس که از سوی رهبر انقلاب اسلامی ایران آیت الله خمینی (ره) تعیین شده است این است كه توجه همه جهانیان را به این واقعیت فاجعه بار جلب می كند و اجازه نمی دهد كه موضوع اشغال سازی سرزمین های فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی به فراموشی سپرده شود. سخنران پایانی مراسم روز جهانی آقای  رافائل روبلس گل استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل خاورمیانه بود که  عنوان کرد روز قدس به ما یادآوری می کند که قدس موضوع با اهمیتی برای مسلمانان، کشورهای عربی و جامعه جهانی است. موضوع فلسطین مسئولیت همه جامعه بین المللی می باشد که برای سالهای متمادی برای حل این موضوع اقدام جدی انجام نداده اند. این یک مسئولیت برای همه ما است که واقعا نشان دهیم که فلسطین تنها نیست. رژیم صهیونیستی بسیاری از قوانین بین المللی و توافقات بین المللی را نقض کرده است. بیشترین اقدامات خشونت آمیز را در جامعه بین المللی انجام داده است. انقلابی همچون انقلاب اسلامی ایران، انقلابی تنها برای مسلمانان جهان نبوده بلکه انقلابی برای همه مستضعفان جهان می باشد. در واقع یک انقلاب جهانی و یک پیام جهانی با خود برای تمام مظلومین و مستضعفین جهانی داشت. این بسیار طبیعی است که چنین انقلابی به حمایت از فلسطین ب‍پردازد.

به مناسبت روز جهانی قدس، سفارت جمهوری اسلامی ایران در مکزیک مسابقه فرهنگی را در ماه مبارک رمضان در زمینه های هنری از جمله، نقاشی، عکاسی، مجسمه سازی، مقاله و داستان نویسی و شعر برگزار کرد که با استقبال گسترده جامعه فرهنگی و هنری مکزیک واقع گردید.  در مراسم روز جهانی قدس سفیر کشورمان با اهداء لوح سپاس، از افراد برگزیده این مسابقات تقدیر کرد. همچنین نمایشگاهی از آثار برگزیده این مسابقات در کنار مراسم روز جهانی قدس بر پا شد. تعدادی از اشعار برگزیده شرکت کننده در مسابقه فرهنگی روز قدس نیز توسط آنان خوانده شد.


٢٣:٣٥ - 1398/03/10    /    شماره : ٥٧٤١٢١    /    تعداد نمایش : ٥١خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران