منو اصلی
اخبار > بازدید سفیر جمهوری اسلامی ایران از مجموعه تاریخی زاپاتا


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید سفیر جمهوری اسلامی ایران از مجموعه تاریخی زاپاتا

دکتر محمدتقی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیکوسیتی روز چهارشنبه 29 خردادماه 1398 به دعوت خورخه زاپاتا نوه ژنرال ایمالیانو زاپاتا از مجموعه‌های تاریخی ایمالیانو زاپاتا در ایالت مورلوس مکزیک بازدید و با مردم، اصحاب فرهنگ، تاریخ‌نگاران و اعضای خانواده زاپاتا گفت‌وگو کرد. سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین از خانه تاریخی زاپاتا، محل فرماندهی وی در انقلاب مکزیک، محل کشته شدن وی، مقبره ایمالیانو زاپاتا و موزه آثار این رهبر انقلابی مکزیک بازدید کرد.

سفیر کشورمان همچنین در مراسم ویژه‌ای که در مجموعه تاریخی زاپاتا در شهر آننه ایکوئیلکو برگزار شد، سخنرانی کرد. وی با اشاره به شخصیت مبارز و نقش زاپاتا در انقلاب مکزیک، گفت: زاپاتا نقش مهمی در انقلاب مکزیک بر عهده داشت و همچنان الهام‌بخش مبارزان و آزادی خواهان است. او افزود به‌طورکلی زندگی مردان بزرگ در یک محدوده زمانی و جغرافیایی که در آن می‌زیسته‌اند، محدود نمی‌شوند و اثرات آن‌ها در خارج از محدوده زمانی و مکانی جریان دارد. وی افزود حرکت زاپاتا یک حرکت اصیل و برخاسته از ارزش‌های درونی و ریشه‌دار مکزیک بود. زاپاتا درحرکت انقلابی خود، آن‌گونه که اوکتاویو پاز نویسنده مشهور مکزیکی و برنده جایزه ادبی نوبل توصیف می‌کند، برخلاف دو جریان بزرگ اصلاح‌طلبی و لیبرال در آن دوره زمانی مکزیک که تحت تأثیر حرکت‌های اجتماعی خارج از مکزیک بودند، بر ارزش‌های درونی مکزیک و سابقه تاریخی و تمدنی و ظرفیت‌های نهفته این کشور بزرگ تکیه داشت و بر همین اساس توانست توده‌های گسترده مردمی را در حمایت از انقلاب مکزیک رهبری کند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیک با اشاره به اهمیت تکیه‌بر ارزش‌ها، داشته‌های تمدنی و ظرفیت و پتانسیل درونی در مبارزات مردم ایران، گفت که در تاریخ ایران نیز موقعیت‌های مشابه آنچه در انقلاب مکزیک رخ داد وجود دارد. مردم ایران به رهبری امام خمینی و با بهره‌گیری از داشته‌های تمدنی و ارزش‌های درونی خود، انقلاب بزرگی را به ثمر رساندند که تأثیر زیادی در ایران و جهان دارد. امام خمینی (ره) رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر ظرفیت‌ها و ارزش‌های داخلی مردم ایران، توانست انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی برساند. امام خمینی همیشه تأکید می‌کرد که فقرا و مستضعفان ولی‌نعمت ما هستند و ما باید به آن‌ها خدمت کنیم. او هیچ‌گاه خود را از توده‌های مردم جدا تصور نمی‌کرد. برای او همه اقشار جامعه و به‌ویژه اقشار فقیرتر از ارزش‌هایی والا برخوردارند و همین موضوع موجب می‌شد که انقلاب از پشتوانه عظیم مردمی برخوردار شود و بتواند همه مشکلات را پشت سر بگذارد.

دکتر حسینی سفیر کشورمان درنهایت اضافه کرد برای من احترام به زاپاتا احترام به آرمان‌های انقلاب مکزیک است. اگرچه جسم زاپاتا به خاک سپرده‌شد، اما او همچنان زنده است. زاپاتا الهام‌بخش بسیاری از مردم انسان‌ها می‌باشد و تاز مانی که می‌توانند الهام‌بخش باشند، زنده هستند.

خورخه زاپاتا نوه ایمالیانو زاپاتا در این مراسم ضمن قدردانی از سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیکوسیتی، حضور وی را در این مراسم ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت: این سرزمین نه‌تنها برای مردم مورلوس بلکه برای تمام مردم مکزیک و برای قسمت‌های زیادی از دنیا مقدس می‌باشد، نام ایمالیانو زاپاتا در تمام دنیا به خاطر مبارزه با عزمی راسخ و تأکید بر اصول، اهداف و حمایت از حقوق مردمان و محرومین شناخته‌شده است. زاپاتا و همراهانش برای دستیابی به حقوق خود مبارزه کردند و حق بزرگی بر گردن همه نسل‌های مکزیکی دارند.


٢٣:٥٩ - 1398/03/30    /    شماره : ٥٧٦٦٤٠    /    تعداد نمایش : ٣٣خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران