منو اصلی
اخبار > مصاحبه دکتر حسيني با راديو سراسري ABC مکزيک در مورد تحریم وزیر محترم امور خارجه ايران


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه دکتر حسيني با راديو سراسري ABC مکزيک در مورد تحریم وزیر محترم امور خارجه ايران

آقای دکتر حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیک در روز جمعه مورخ 11 مرداد 1398 در گفتگوی زنده تلفنی ، با بخش خبری ساعت 9:30 صبح رادیو سراسرABC مکزیک، به سؤالات خبرنگار و مجری این رادیو در مورد تحریم وزیر محترم امور خارجه ایران پاسخ داد.متن پرسش و پاسخ مصاحبه با این بخش خبری به شرح ذیل است:

 

سؤال:

واکنش جنابعالی نسبت به تحریم جناب آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران چه می‌باشد؟

پاسخ:

این اقدام را قویاً محکوم می‌کنیم. این اقدام یک اقدام غیراصولی، غیرعقلانی است که منتج به بسته‌تر شدن دریچه دیپلماسی و گفتگو می‌گردد. دریچه‌ای که پیش‌ازاین و با اقدامات غیرمسئولانه آمریکا محدودشده و به خطر افتاده است. این‌گونه اقدامات نشان می‌دهد که آمریکا و سیستم تصمیم‌گیری در داخل ایالات‌متحده آمریکا گرفتار آشفتگی، توهم و سردرگمی است. باید اضافه کنم این‌گونه اقدامات مانند تحریم وزیر امور خارجه و از آن مهم‌تر تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران به حل مسائل موجود کمکی نخواهد کرد و تنها مشکلات را پیچیده‌تر می‌کند.

سؤال:

دکتر ظریف در دنیا به‌عنوان معمار توافق هسته‌ای (برجام) جمهوری اسلامی ایران با کشورهای قدرتمند جهانی شناخته می‌شود، توافقی که درزمینهٔعدم اشاعه هسته‌ای اهمیت زیادی دارد. این تحریم چه پیام و یا پیامدهایی با خود به همراه دارد؟

پاسخ:

همان‌طور که به‌درستی اشاره کردید وزیر امور خارجه آقای دکتر ظریف در خصوص توافق هسته‌ای (برجام) یک شخصیت بنیان‌گذار و مذاکره‌کننده‌ای تأثیرگذار است؛ اما بیشتر از این باید اشاره‌کنم که وزیر خارجه ایران یک دیپلمات شناخته‌شده در سطح بین‌المللی است و در طول دوران خدمت دیپلماتیک حرفه‌ای خود در حل‌وفصل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی نقش مؤثر و مهمی داشته است. دکتر ظریف برای جامعه جهانی به‌خوبی شناخته‌شده است. ایشان یکی از توسعه‌دهندگان فرهنگ گفتگو در جهان بوده‌اند. تحریم چنین شخصیتی نشان‌دهنده این موضوع است که تصمیم‌گیرندگان در ایالات‌متحده تا چه میزان از گفتگو وحشت دارند و از این طریق هرروز دریچه‌های دیپلماسی را محدودتر می‌کنند. این اقدام هرگز به مذاکره و دیپلماسی کمک نمی‌کند.

سؤال:

آیا فکر می‌کنید به زمان برخورد نظامی بین آمریکا و ایران نزدیک‌تر شده‌ایم؟

پاسخ:

من امیدوار هستم که هرگز به این نقطه برخورد نظامی نرسیم؛ اما واقع‌بینانه باید بگویم که وضعیت بسیار شکننده است. ما در خانه خود نشسته‌ایم وزندگی خودمان راداریم. این آمریکایی‌ها هستند که از هزاران مایل دورتر در منطقه ما و در خلیج‌فارس حضور پیداکرده و یک صف کشی نیروی نظامی خطرناک در منطقه به وجود آورده‌اند. فکر می‌کنم هرگز نیاز به برخورد نظامی میان ایران و ایالات‌متحده آمریکا وجود نداشته و ندارد. گفتگوهای برجام و رسیدن به توافق در آن گفتگوها نشان داد که دشوارترین موضوعات هم می‌توانند از طریق گفتگو و دیالوگ حل شوند. البته در نظر داشته باشید که دولت کنونی آمریکا عمدتاً به خاطر دشمنی با رئیس‌جمهور قبلی آمریکا از برجام خارج شد و سرنوشت توافقی که ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت تائید گردید و موردحمایت کل جامعه بین‌المللی ازجمله مکزیک قرار داشت را به خطر انداخت. آمریکا متعاقب آن تحریم‌ها را علیه مردم ایران بازگرداند و تروریسم اقتصادی را علیه مردم ایران شروع کرد و همچنان به این روش خود ادامه می‌دهد. این‌یک واقعیتی است که متأسفانه گروهی در داخل دولت آمریکا و برخی افراد در داخل منطقه که با آن‌ها همراهی می‌کنند به دنبال آن هستند که آمریکا را وارد باتلاق مرگبار دیگری نمایند. باتلاقی که مطمئناً بسیار خطرناک و غیرقابل‌پیش‌بینی است. آمریکا با اقدامات اخیر خود هرچه بیشتر خود را منزوی کرده است و روزنه‌های دیپلماسی را بسته است. امیدواریم به این ماجرا و سردرگمی غلبه کنند و تسلیم اراده جنگ‌طلبانی که قصد دارند آمریکا را وارد یک باتلاق بزرگ‌تر نمایند، نشوند. چنانچه عقلانیت بازگردد و در سیاست‌هایی خصمانه کنونی آمریکا در قبال ایران تجدیدنظری صورت بگیرد، مطمئناً در هیچ نقطه‌ای از تاریخ ضرورتی به برخورد نظامی بین ایران و ایالات‌متحده آمریکا وجود نخواهد داشت.


٠٣:٠٩ - 1398/05/12    /    شماره : ٥٨٢٧٣١    /    تعداد نمایش : ١٩خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران