پیام سفیر

اخبار > برگزاری مراسم روز جهاني قدس در مکزيکرسيتي


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم روز جهاني قدس در مکزيکرسيتي

بسمه تعالي

برگزاری مراسم روز جهاني قدس در مکزيکرسيتي

مراسم روز جهانی قدس با حضورمسلمانان، جامعه ی دانشگاهی  و شخصيت هاي فرهنگي در  مکزیکو سیتی  برگزار گردید. شرکت کنندگان در اين مراسم با محکوم کردن اقدامات ظالمانه رژيم صهيونيستي بر زنده بودن آرمان فلسطين تاکيد کردند. آقاي محمدتقي حسيني سفیر جمهوری اسلامی ايران در مکزيک ضمن تشکر از برگزارکنندگان اين مراسم با اشاره به ابتکار ارزشمند امام خميني رهبر  انقلاب اسلامي ايران در نام گذاري آخرين جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهاني قدس اظهار داشت که روز جهاني قدس موقعيتي فراهم مي کند تا نسبت به بي عدالتي آشکاري که در فلسطين و قدس شريف رخ داده است صداي اعتراض خود را بلند کنيم. وي گفت موضوع فلسطين به عنوان يک رنج انساني نمي تواند از نگاه آزاديخواهان و عدالت طلبان در هر کجا که هستند، پنهان بماند چرا که مساله تنها يک اختلاف ارضي يا قومي نيست بلکه مساله بي عدالتي آشکاري است که وجدان بشري را آزرده کرده است. عدالت برای همگان دارای ارزش است. مکاني که خاستگاه تمدن هاي بزرگ بوده است و براي همه پيروان اديان ابراهيمي از اهميت و ارزش خاصي برخوردار است، به مکاني براي انجام هرگونه ظلم و رفتار غير انساني تبديل شده است. يک سرزمين کاملا اشغال شد. موقعيت حقيقي آن سرزمين مورد انکار قرار گرفت. ميليون ها مردم ساکن اين سرزمين از خانه و کاشانه خود رانده شدند و هرگز اجازه بازگشت نيافتند. بزرگترين جابجايي جمعيتي و بي خانمان سازي در طول تاريخ معاصر در اين سرزمين رخ داد. وي به ادامه شهرک سازي ها از سوي اسرائيل در سرزمين هاي اشغالي  اشاره کرد و گفت عليرغم اينکه همه مجامع بين المللي و ازجمله شوراي امنيت اين اقدام اسرائيل را غير قانوني اعلام کرده و خواهان توقف آن گرديدند، اما اقدامات اسرائيل در تغيير جغرافيايي و بافت جمعيتي و نابودسازي هويت منطقه همچنان به بي رحمانه ترين شکل ممکن ادامه دارد. وي بر آرمان فلسطين براي دنياي اسلام تاکيد کرد و گفت همه تلاش هايي که براي از اولويت انداختن اين موضوع صورت مي گيرند راه به جايي نخواهند برد.

در اين مراسم چند تن از شخصيت هاي دانشگاهي مکزيک سخنراني کردند. آقای آفرائیم کروز سخنران بعدی این مراسمبود. ایشان در مورد چرایی اینکه تمام مردم جهان می بایست به مساله فلسطین بپردازند سخنرانی کرد. همچنین خاطر نشان ساخت که مکزیک حاصل یک انقلاب است، فلسطین نیز می باید در پی انقلابی مستقل به حکومتی مستقل که حق همه ی ملت مظلوم فلسطین هست دست یابد.

در ادامه آقای کارلوس فرناندو لوپز د لا توره، برنده ی جایزه ی ادوارد سعید ، در رابطه با مساله فلسطین اظهار داشت که اهمیت روز قدس این است که توجه همه ی جهانیان را به این واقعیت اسف بار جلب می کند و نمی گذارد که این جنایات به فراموشی سپرده شود. ایشان اظهار داشت که ما ملت مکزیک همیشه و همواره طرفدار آزادی و عدالت بوده ایم و به عنوان ملتی آزاد، آزادی ملت فلسطین را آرزو داشته و از این ملت تا رسیدن به این آرمان حمایت می کنیم.

سخنران بعدی برنامه خانم لورنا اوچوآ خاسو از دانشگاه آئوتونومای مکزیک بود. ایشان با اشاره به تاریخچه ی روز قدس انتخاب آخرین جمعه ی ماه رمضان به عنوان روز همراهی با ملت فلسطین ، انتخابی هشیارانه قلمداد کرد و افزود که پس از سال 1948 که روند اشغال فلسطین آغاز شد ، این ملت همواره تحت خصمانه ترین ظلم ها قرار گرفته و روز قدس، روزیست که تمامی وجدانهای بیدار دنیا یکصدا برای آزادی فلسطین فریاد می زنند.

همچنین در این مراسم اشعاری از محمود درویش شاعر فلسطینی به اسپانیایی خوانده شد و کلیپ های کوتاهی در مورد حقیقت فلسطین و تاریخچه آن به نمایش درآمد که با استقبال بسیار زیادی از طرف حضار روبرو شد.

 

در اين مراسم رئيس مرکز اسلامي اهل سنت مکزيک سعيد لوهابي نيز حضور داشت .


٠٢:٣٩ - 1396/04/08    /    شماره : ٤٦٢٤٥٠    /    تعداد نمایش : ٨٥خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر