منو اصلی
اخبار > متن سخنرانی جناب آقای دکتر محمد تقی حسینی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در مکزیک به مناسبت مراسم روز ملی 19 بهمن - مکزیکو سیتی


  چاپ        ارسال به دوست

متن سخنرانی جناب آقای دکتر محمد تقی حسینی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در مکزیک به مناسبت مراسم روز ملی 19 بهمن - مکزیکو سیتی

متن سخنرانی جناب آقای دکتر محمد تقی حسینی

 

سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در مکزیک

 

به مناسبت مراسم روز ملی

19 بهمن - مکزیکو سیتی

 

 

مهمانان گرامی،

خانم ها و آقایان،

   از همه شما  به خاطر حضور در جشن روز ملی جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاری می کنم. همچنین از جناب آقای آلوارز فونتس مدیرکل آفریقا و خاورمیانه وزارت روابط خارجی مکزیک که به نمایندگی از سوی آن وزارتخانه در این جاسه حضور دارند تشکر می کنم.

مهمانان ارجمند،

   انقلاب اسلامیِ ایران در سال 1357 فصل جدیدی را بر پایه  مردم سالاری و اراده ملت در تاریخ کشور ما گشود. مردم سالاری ما علیرغم همه فشار ها و سختی ها به پیشرفت خود ادامه داد. اکنون با انباشت چهار دهه تجربه، جمهوری ما از همیشه قدرتمندتر است. مشارکت مردم در مراحل مختلف زندگی سیاسی در جمهوری اسلامی ایران، تضمین بزرگی برای گسترش مردم سالاری و پشتوانه ای عظیم برای امنیت و رفاه کشورمان بوده است. به عنوان مثال، در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 (19 می 2017) حدود 73 درصد از افراد واجد شرایط شرکت کرده و رای خود را در صندوق ها ریختند. در این انتخابات، مردم ما با انتخاب دوباره رئیس جمهور روحانی بر حمایت از برنامه های وی تاکید کردند. رئیس جمهور روحانی برنامه جامعی برای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی و همچنین سیاست خارجی فعال بر پایه تعامل با همه کشورها و سازمان های بین المللی به منظور پیش برد چندجانبه گرایی ارائه کرده است.

  به برکت دارابودن استقلال واقعی و به دلیل برخورداری از مردم سالاری قدرتمند، ایران به پیشرفت های قابل توجهی در زمینه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی دست یافته است. به ویژه، ما به دستاوردهایی که در زمینه  تنوع بخشیدن به اقتصاد و کاهش وابستگی آن به صادرات نفت داشته ایم، افتخار می کنیم. در این راستا، نقش بخش خصوصی در اقتصاد به صورت روزافزون افزایش یافته است. ایران همچنین پیشرفت های قابل توجهی در حوزه های صنعت، علم و فناوری داشته است.

   دستیابی به توافق هسته ای (برجام) در تاریخ 23 تیر 1394 (14 جولای 2015) مثال روشنی از عزم و جدیت ایران برای پیشبرد همکاری ها بر اساس گفتگو و احترام متقابل است. این توافق دستاورد بی نظیری برای دیپلماسی چندجانبه است. امروزه ما با تهدیدات مستقیمی علیه چندجانبه گرایی روبه رو هستیم،  زیرا ایالات متحده به عنوان یکی از طرفین برجام رویکردی یکجانبه در پیش گرفته و سرنوشت برجام را در معرض خطر جدی قرار داده است. اینگونه اقدامات به هر شکل ممکن بایستی کنار گذاشته شوند. این توافق حاصل تلاش جمعی است و بایستی تامین کننده منافع همه طرف ها باشد، از این رو نه قابل مذاکره مجدد و نه قابل تغییر است. این توافق یک قرارداد دوجانبه نیست که با اقدام یکجانبه یکی از طرفین فسخ شود، بلکه توافقی است که مورد حمایت جامعه بین الملل بوده و توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت به تائید رسیده است.

   جمهوری اسلامی ایران اعتقاد راسخ دارد که مسائل منطقه ای و بین المللی باید توسط تلاش های چندجانبه حل و فصل شوند.

   ایران و مکزیک هر دو با زلزله های شدیدی در سال 2017 روبه رو شدند. مردم ما لحظات سخت و طاقت فرسایی را تجربه کردند. جمعی از هموطنان مان به شدت از این حوادث آسیب دیدند. در این لحظات خاص، همدردی سایر ملت های دوست و اتحاد، سخاوت و مقاومت مثال زدنی ملت مان به ما دلگرمی و انگیزه لازم برای غلبه بر مشکلات را داد. فرصت را غنیمت شمرده و از تک تک ابراز همدردی ها و محبت هایی که در این زمینه دریافت کردیم، سپاسگزاری می کنم و مراتب احترام خود را به قربانیان زلزله در ایران و مکزیک تقدیم می دارم و برای افراد آسیب دیده و خانواده هایشان آرزوی سلامتی و بهروزی دارم. من بار دیگر بر نیاز به همکاری بین المللی و به اشتراک گذاری تجربیات به منظور تقویت جوامع در برابر انواع بلایای طبیعی و انسانی و کاهش اثرات آن ها تاکید می نمایم.

 امروز رابطه بین ایران و مکزیک از هر زمان دیگری مستحکم تر است. دیدارهای رسمی، تماس ها و رایزنی ها بین مسئولان دو کشور در سطوح مختلف افرایش یافته است. ما در ماه نوامبر گذشته روابط دیرپا بین ایران و مکزیک را گرامی داشتیم و همزمان کنفرانس سیاست خارجی ایران را نیز در ساختمان تاریخی سنای مکزیک برگزار کردیم. بر خود لازم می دانم از سنای مکزیک، وزارت امور خارجه مکزیک و مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی بخاطر حمایت دلگرم کننده اشان تشکر و قدردانی نمایم. در اینجا مایلم که یاد پروفسور لوئیس مِسا دلمونته استاد دانشگاه کولمِکس که در کنفرانس سیاست خارجی ایران حضور داشت و سخنرانی تفکربرانگیزی ارائه کرد را گرامی بدارم. پروفسور لوئیس مِسا دلمونته کارشناس برجسته ای در مورد مسائل منطقه ما بود. وی در تاریخ 19 ژانویه 2018 چشم از جهان فرو بست. از خداوند متعال برای ایشان مغفرت و برای خانواده شان صبر مسئلت داریم. من مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده ایشان (همسرش و دختر و پسر عزیز او ) که اکنون در جمع ما حضور دارند، تقدیم می کنم.

  ما در ماه نوامبر گذشته یادداشت تفاهمی درباره همکاری در حوزه کشاورزی با وزارت کشاورزی و مواد غذایی و آبزیان مکزیک (ساگارپا) امضا کردیم. این یادداشت تفاهم پایه خوبی برای همکاری متقابل در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی ایجاد می کند.

   در سال 2017 علاوه بر امور دو جانبه، مکزیک میزبان چندین کنفرانس بین المللی بود که کشور من در آن ها حضور پررنگی داشت و کمک شایانی نمود. کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد اسناد تنوع زیستی، کنگره آبیاری و زهکشی، پیمان جهانی مهاجرت، و کنفرانس کاهش خطرات بلایای طبیعی، همگی در مکزیک برگزار شدند و من باید به کشور مکزیک بابت برگزاری موفق و سازماندهی خوب این رویدادها تبریک بگویم. در کنفرانس جهانی کاهش خطرات بلایای طبیعی که در بندر کنکون برگزار شد، ایران بخاطر اجرای موفقیت آمیز پروژه چند میلیارد دلاری برای ارتقاء ایمنی مدارس در برابر بلایای طبیعی در سراسر کشور، موفق به دریافت جایزه ساساکاوا گردید. در بیست و سومین کنگره کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی، ICID، که ماه اکتبر گذشته در شهر مکزیکوسیتی و به ریاست آقای دکتر سعید نی ریزی از ایران برگزار گردید، جایزه ویژه کنگره به جناب آقای رئیس جمهور انریکه پنیا نیه تو برای ثبت سد لا بوکیا (La Boquilla Dam ) و سیستم های آبیاری چینامپاس مکزیک (Chinampas Irrigation Systems) به عنوان گنجینه های آبیاری جهان اعطا گردید. این یک سیستم تولید کشاورزی باستانی است که هنوز در قسمت های جنوبی مکزیکوسیتی مورد استفاده قرار می گیرد.

   مکزیک همچنین میزبانی مسابقات قهرمانی جهان وزنه برداری معلولین را در ماه دسامبر گذشته بر عهده داشت که تیم ملی ایران با حضوری قدرتمند خود در این مسابقات موفق شد تا عنوان قهرمانی خود را همچنان حفظ کند.

   در پایان بار دیگر از حضور همه شما تشکر می نمایم. آرزو می کنم که دوستی دائمی بین کشورهایمان روز به روز بیشتر شود.

زنده باد مکزیک

زنده باد ایران                


١٩:٠٨ - 1396/11/20    /    شماره : ٤٩٩٧٩٥    /    تعداد نمایش : ٦٧خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران