منو اصلی
اخبار > در دیدار دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل امریکای وزارت خارجه کشورمان با معاون وزیر امور خارجه مکزیک بر گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و مکزیک تاکید شد


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدار دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل امریکای وزارت خارجه کشورمان با معاون وزیر امور خارجه مکزیک بر گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و مکزیک تاکید شد

 
آقای محمد کشاورز زاده دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل امریکای وزارت امور خارجه کشورمان  با آقای لوئیس آلفونسو آلبا  معاون وزیر امور خارجه مکزیک دیدار کرد. در این دیدار راههای افزایش همکاری بین ایران و مکزیک مورد بررسی قرار گرفت. آقای کشاورززاده در این دیدار با اشاره به اهمیت امریکای لاتین در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که  مکزیک و ایران به عنوان دو کشور دارای اقتصاد در حال توسعه که تجربیات خوبی در زمینه های توسعه تکنولوژی دارند از زمینه های زیادی برای همکاری برخوردارند و ایران برای گسترش همکاری ها امادگی لازم را دارد. آقای کشاورززاده با اشاره به توافق هسته ای برجام، آن را یک دستاورد دیپلماسی چندجانبه توصیف کرد که از طریق ان یک بحران غیر ضروری حل شد و نشان داد که از طریق دیپلماسی و گفتگو می توان مسائل پیچیده را حل و فصل کرد. اما متاسفانه رهیافتی که آمریکا ۰در پیش گرفته است در جهت بی اعتبار کردن این توافق بین المللی است و در جهت این است که ایران از منافعی که در این توافق دارد محروم شود. این رهیافت غیر سازنده فقط ایران را متضرر نخواهد کرد بلکه اثرات آن فراتر از این خواهد بود.
 
انتطار ما از مکزیک به عنوان یک کشور صلح دوست و طرفدار چندجانبه گرایی این است که در این زمینه از اصول چندجانبه گرایی دفاع کند و این اقدام امریکا را بیشتر از آنچه که اکنون هست، در انزوا قرار دهد. آقای کشاورززاده روند همکاری اقتصادی دوجانبه را خوب توصیف کرد و گفت  اگرچه رشد قابل توجهی در روابط اقتصادی ایران و مکزیک  دیده می شود، اما با توجه به ظرفیت های اقتصادی دو کشور، می توانیم اهداف بلندتری برای این همکاری ها تعریف کنیم.آقای لوئیس آلفونسو آلبا معاون وزارت خارجه مکزیک با ابراز خرسندی از روابط رو به گسترش بین ایران و مکزیک گفت که کشورش همواره خواهان رابطه احترام آمیز با ایران در همه زمینه ها بوده است و این سیاست اصولی مکزیک است که برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود با کشورهای دارای قابلیت های بالا مانند ایران همکاری اقتصادی را توسعه دهد. وی افزود کشورش از همکاری اقتصادی با ایران حمایت می کند. 
 
وی با اشاره به اهمیت توافق هسته ای کشورمان گفت که مکزیک از ابتدا از توافق برجام حمایت کرده است و همچنان ان را یک موفقیت ای دیپلماسی چندجانبه می دانیم که بایستی ان را حفظ کرد. آقای آلبا افزود کشورش همواره از یک سیاست متوازن حمایت کرده است و گفتگو و چندجانبه گرایی را تنها راه حل برای پرداختن به مشکلات بین المللی می داند و از تهدیدهایی که در حال حاضر علیه چندجانبه گرایی صورت می گیرد نگرانی خود را اعلام می کند. 
گفتگوهای سیاسی ایران و مکزیک به ریاست دستیار وزیر خارجه کشورمان و مدیرکل امور آمریکای وزارت امور خارجه و همتای مکزیکی وی آقای خورخه آلوارز فوئنتوس برگزار گردید. در این گفتگوها که چند تن از مقامات وزارت خارجه مکزیک از جمله امیلیو گرانادوس مدیرکل روابط اقتصادی دوجانبه، رودریگو پنیتادو دستیار امور حقوق بشر وزارت امور خارجه و ماروسیو ایبارا مدیرکل امور آمریکای وزارت خارجه مکزیک و محمدتقی حسینی سفیر کشورمان در مکزیک حضور داشتند،  همکاری های دو کشور در زمینه اقتصادی، سیاسی، حقوق بشر و مسایل منطقه ای مورد علاقه دو کشور مورد بررسی قرار گرفت. آقای کشاورززاده با اشاره به اهمیت گفتگوهای سیاسی ایران و مکزیک این دور از گفتگوها را مثبت توصیف کرد.
 


١٩:٤٨ - 1396/12/08    /    شماره : ٥٠٢٤٩٧    /    تعداد نمایش : ٤٣خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران