منو اصلی
اخبار > مراسم روز بین المللی نوروز با حضور رئیس مجلس سنای مکزیک.


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم روز بین المللی نوروز با حضور رئیس مجلس سنای مکزیک.

بسمه تعالی
مراسم روز بین المللی نوروز  با حضور رئیس مجلس سنای مکزیک.
 
مراسم روز بین المللی نوروز به ابتکار سفارت جمهوری اسلامی ایران در مجلس سنای مکزیک برگزار شد. در این  مراسم سناتور کوردرو رئیس مجلس سنای مکزیک، سناتور لورا روخاس رئیس کمیسیون روابط خارجی، سناتور تورس رییس کمیسیون آسیا- پاسیفیک و تعداد دیگری از نمایندگان مجلس سنا و بیش از بیست تن از سفرا و دیپلمات های خارجی و نمایندگان‌مراکز فرهنگی و  جمع زیادی از علاقمندان به فرهنگ ایران  حضور داشتند. در ابتدای این مراسم،  کاشت یک اصله نهال که با پیام سفیر جمهوری اسلامی ایران همراه بود، برگزار گردید و یک اصله نهال زیتون به مناسبت نوروز در محل مجلس سنا کاشته شد. سفیر کشورمان در پیام خود برای  همگان صلح و آرامش آرزو کرد. 
سپس مراسم ویژه روز بین المللی نوروز با سخنرانی سناتور ارنستو کوردرو رئیس مجلس سنا در سالن جلسات این مجلس آغاز گردید. آقای کوردرو با یادآوری سنت هزاران ساله نوروز از آن به عنوان عنصر فرهنگی برای درک فرهنگ ها و تقویت گفتگو یاد کرد و افزود جامعه بین المللی امروز از بیگانه هراسی و نفرت پراکنی رنج می برد و آئین هایی چون نوروز می توانند به درک متقابل فرهنگ ها و دوستی ملت ها کمک کنند. سناتور روخاس رئیس کمیسیون روابط خارجی طی سخنانی با اشاره به ارزش های نوروز وگسترش آن در مناطق مختلف جغرافیایی از آن به عنوان میراث معنوی بشری یاد کرد که از سوی سازمان ملل متحد و یونسکو به رسمیت شناخته شده است. سناتور تورس رئیس کمیسیون آسیا- پاسیفیک مجلس سنا، نوروز را ابتکاری ارزشمند و آئینی کهن برشمرد که همچنان از تازگی و طراوت برخوردار است و صدها میلیون انسان را در شادی و مهربانی به هم نزدیک می کند.
محمدتقی حسینی سفیر کشورمان در مکزیک طی سخنانی در این مراسم با معرفی جلوه های زیبای نوروز  گفت پیام نوروز مدارا، بخشش و بخشندگی، دوست داشتن، یگانگی انسان و احترام به حرمت انسانی، شکرگزاری از نعمت ها و حرمت نهادن به طبیعت است. حسینی با اشاره به اهمیت این پیام ها تنوع فرهنگ ها را موهبتی برای زیباتر شده جهان دانست و تاکید کرد که گفتگو و احترام به فرهنگ ها و ایجاد درک درست از ارزش های انسانی مسیر مطمئن تری برای صلح و رفاه همه ملت هاست. وی با انتقاد از سیاست های بیگانه هراسی و ایجاد تنفر گفت تمدن ها نیازمند درک یکدیگر و بهره گیری از ارزش های مشترک برای پیشبرد اهداف والای خود مبنی بر ایجاد دنیایی صلح آمیز و عاری از خشونت هستند. حسینی گفت ایران با برخورداری از تمدنی کهن  و ریشه دار همواره منادی صلح، گفتگو و احترام به تنوع فرهنگی بوده است.
در پایان این مراسم رئیس مجلس سنای مکزیک و شرکت کنندگان از سفره هفت سین ایرانی بازدید کردند.
 
لینک آپارات مراسم بزرگداشت روز جهانی نوروز مجلس سنا - مکزیکوسیتی  https://www.aparat.com/v/kZLr5
 
 
 


٢٠:٥٥ - 1397/01/01    /    شماره : ٥٠٥٨٢١    /    تعداد نمایش : ٣٤خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران