منو اصلی
اخبار > کنفرانس «جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه پرآشوب» در دانشگاه آئوتونومای متروپولیتن مکزیکوسیتی


  چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس «جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه پرآشوب» در دانشگاه آئوتونومای متروپولیتن مکزیکوسیتی

با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مکزیک و دانشگاه آئوتونومای متروپولیتن مکزیک، کنفرانس« جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه پرآشوب» در این دانشگاه برگزار گردید. در این کنفرانس علاوه بر سفیر جمهوری اسلامی ایران، رئیس دانشگاه آئوتونومای متروپلیتن و چند تن از اساتید رشته های روابط بین الملل این دانشگاه و دانشگاه کولخیو مکزیکوسیتی، سخنران کردند. حضور دانشجویان و اساتید دانشگاه در این مراسم بسیار چشمگیر و قابل توجه بود.

قبل از برگزاری کنفرانس، آقای دکتر محمد تقی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران، با آقای دکتر فرناندو د لئون گونزالس رئیس دانشگاه آئوتونومای متروپولیتن دیدار نمود. در این ملاقات، پیرامون مسائل جاری در خاورمیانه و خلیج فارس و سیاست خارجی ایران برای مدیریت این بحران گفتگو شد و همچنین در مورد چگونگی دستیابی جامعه دانشگاهی مکزیک به اطلاعات موثق در مورد خاورمیانه، تبادل نظر به عمل آمد. آقای دکتر گونزالس به این موضوع اذعان داشت که بسیاری از اطلاعاتی که در مورد خاورمیانه در محافل دانشگاهی مکزیک ارائه می گردد تحت تاثیر داده های آمریکایی است و لذا انعکاس دهنده واقعیت نیستند. همچنین به سوالات وی در مورد خروج ترامپ از برجام و انتقال پایتخت آمریکا به بیت المقدس و تبعات احتمالی آنها، پاسخ داده شد.

پس از این دیدار، کنفرانس « جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه پرآشوب» با سخنان مقدماتی رئیس دانشگاه و سفیر جمهوري اسلامي ایران، افتتاح گردید. جمع قابل توجهی از اساتید و دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین الملل و نیز سایر دپارتمانهای این دانشگاه در این کنفرانس شرکت کردند. تعدادی از این افراد نیز از مراکز دیگر علمی و آموزشی مکزیک در این کنفرانس، شرکت کردند. رئیس دانشگاه آئوتونومای متروپولیتن در سخنرانی خود به اهمیت منطقه خاورمیانه از دیدگاه ژئوپلتیک اشاره کرد و گفت اگر چه مکزیک از نظر جغرافیایی نسبت به خاورمیانه در دور دست قرار دارد، اما با توجه به اهمیت مسائل خاورمیانه در نظام بین الملل کنونی، بررسی ابعاد مختلف مسائل خاورمیانه برای ما نیز یک ضرورت است و دانشگاه آئوتونومای متروپلیتن افتخار دارد که میزبان این کنفرانس می باشد و از حضور  سفیر ایران و سایر سخنرانان در این کنفرانس، قدردانی کرد.

  

   دکتر حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران سخنرانی خود را تحت عنوان " اوضاع در خاورمیانه: از نگاه ایران" ارائه نمود. وی بر اهمیت خاورمیانه از جنبه های مختلفِ تمدنی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، استراتژیکی و ژئوپولیتکی تاکید کرد. او از خاورمیانه به عنوان مهدِ تمدن و همچنین زادگاهِ ادیان مختلف به ویژه ادیان ابراهیمی: یهودیت، مسیحیت و اسلام یاد کرد. وی در ادامه افزود این ادیان و پیروانِ سایر مذاهب در طول تاریخ با یکدیگر همزیستی داشته اند و می توانند از طریق فهمِ بهتر و گفت و گو در میانِ فرهنگ ها، تمدن ها و ادیان مروّج صلح و ثبات و سعادت باشند.

دکتر حسینی به جایگاهِ ویژه ی خاورمیانه در تامینِ انرژی برای جهان صنعتی اشاره کرد و افزود تمامِ مناطقِ مختلف در چهار گوشه ی جهان به جریانِ انرژی پایدار از خاورمیانه نیازمندند. وی در ادامه مسائلِ ژئوپولیتیک خاورمیانه را برشمرد و به برخی از مشکلاتِ مزمن این منطقه بویژه مسأله ی فلسطین و اشغال سرزمین های آن و پیامدهایی که این بحران در تاریخ معاصر داشته و همچنین آوارگی جمعیت بسیاری از ساکنان اصلی به نقاطِ مختلفِ جهان و ادامه ی شهرک سازی های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی اشاره نمود.

وی در ادامه  به انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت المقدس اشاره کرد و گفت این امر اقدام تحریک آمیزی است که منجر به خونریزی بیشتر، خشونت بیشتر و صد البته تشدید احساسات ضدآمریکایی در منطقه خواهد شد. وی اقدامات وحشیانه ی نیروهای اسرائیلی علیه مردم عادی در طی چند روز اخیر را یادآور شد و گفت حدود صد غیرنظامی از جمله زنان و کودکان با شلیک مستقیمِ تک تیراندازان و نیروهای نظامی اسرائیلی کشته و حدود دو هزار نفر به شدت مجروح شده اند که بسیاری از این جراحات تا آخر عمر همراه آنان خواهد ماند.این حوادث به روشنی به ما نشان می دهد که انجام چنین اقدام تحریک آمیزی از سوی ایالات متحده چه حرکتِ خطرناکی بوده است.حال باید از ایالات متحده پرسید که آیا این حرکت به ثبات و امنیت منطقه کمک کرد یا در واقع آن را به آتش کشید.

   سفیر ایران از دخالت بیگانگان به عنوان یکی دیگر از مشکلات منطقه خاورمیانه یاد کرد و افزود دخالت بیگانگان موجب پیدایشِ گروه های تروریستی از قبیل طالبان، القاعده و داعش شده است.نیازی به گفتن نیست که این گروه ها زمانی توسط قدرت های بزرگ نظیر ایالات متحده به منظور پیشبرد اهداف سیاسی بوجود آمدند و سپس تبدیل به هیولاهایی شدند که کل منطقه را به آشوب، خشونت و بی ثباتی کشاندند.

دکتر حسینی در ادامه افزود که جنگ یمن نیز مسأله ای است که باید فوراً پایان یابد. این جنگِ بی معنی بیش از سه سال است که ادامه پیدا کرده و تلفات و ویرانی های فراوانی در منطقه به جا گذاشته است. همچنین کشور یمن به شدت دچار قحطی و بیماری های عفونی شده است. ایران به منظور خاتمه دادن به این جنگ طرحی را به سازمان ملل ارائه داد و ما معتقدیم که این طرح همچنان قابل اعتمادترین گزینه برای پایان دادن به جنگ و خشونت در منطقه است به شرطی که عربستان سعودی با اتمام جنگ موافقت کند.

سفیر ایران گفت که برخی از اجزای این طرح شامل مشارکت جدی جامعه بین الملل به منظور دستیابی به آتش بس، ارسال کمک های انسان دوستانه و حمایت از مردم یمن، آغاز گفت و گو های بین گروههای یمنی و همچنین اجازه دادن به یمنی ها برای تصمیم گیری در مورد هر گونه حکومت رسمی که جامع و دربرگیرنده ی تمام جناح های این کشور است، می باشد.وی به مبارزه علیه تروریسم اشاره کرد و افزود ایران در مبارزه با تروریسم کشوری صادق است و در حقیقت، زمانی که پایتخت های منطقه از قبیل دمشق و بغداد و اربیل در خطر سقوط به دست داعش بودند ایران اولین کشوری بود که در مقابل داعش ایستاد.او تاکید کرد که نیاز مبرمی به مبارزه ی صادقانه و هماهنگ جامعه بین الملل با تروریسم وجود دارد.

موضوع دیگری که به عنوان خطر برای خاورمیانه مورد اشاره ی دکتر حسینی قرار گرفت وجود تهدیدِ هسته ای اسرائیل برای کل منطقه بود.وی افزود در سال 1974 ایران پیشنهاد استقرارِ منطقه ی عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه را پیشنهاد کرد اما به دلیل خودداری اسرائیل از پیوستن بهNPT و قرار دادن تاسیسات هسته ای اش تحت پادمان آژانس بین المللی انرژی هسته ای، استقرار منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه به سرانجام نرسید.

دکتر حسینی با بیان این مطلب که ایران یکی از اعضای معاهداتNPT و پادمان است افزود ایران به منظور تضمین اینکه فعالیت های هسته ای اش صرفاً با اهداف صلح آمیز هستند با گروه 5+1 به توافق برجام دست یافت و از سال 2015 که برجام حاصل شد، ایران آن را با حسن نیت و به صورت کامل اجرا نمود. گزارش های آژانس بین المللی انرژی هسته ای بیش از ده بار پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای را تائید کرده است. اقدام رئیس جمهور ترامپ در خروج از برجام سرنوشت توافق را در معرض خطر جدی قرار داد. ایران همچنان معتقد است که این توافق یک توافق چندجانبه است و خروج ایالات متحده از برجام نقضِ آشکار قوانین بین المللی و همچنین بی اعتبار کردنِ شورای امنیت که مسئول برقراری صلح و امنیت است، می باشد و این اقدامِ خطرناک تهدیدی مستقیم برای صلح و امنیت بین المللی است.

سفیر ایران مشکل بزرگ دیگر منطقه را انباشت و خرید وفروش تسلیحات در منطقه دانست و بیان داشت قراردادهای صدها میلیارد دلاری خرید تسلیحات به امضا رسیدند و تجهیزات نظامی در منطقه تحویل داده شدند که این کار باعث شده است که کشورهای حوزه خلیج فارس از قبیل عربستان سعودی و امارات متحده عربی تبدیل به انبارِ تجهیزات نظامی پیشرفته شوند. این انباشت تسلیحات در واقع موجب تهدید ثبات در منطقه خواهد شد.

در خاتمه، دکتر حسینی گفت به دلیل اهمیت منطقه نیاز مبرمی به دستیابی به راه حل برای مشکلات مختلف وجود دارد. وی چند پیشنهاد به شرح زیر ارائه کرد

اول از همه، باید مسأله ی اشغال فلسطین پایان یابد تا این مشکل مزمن حل شود و به مصیبت های مردم خاتمه داده شود. ضروری است که آوارگان به خانه هایشان بازگردند و بتوان بر اساس خواست و اراده همه ی ساکنین فلسطین از جمله یهودیان، مسلمانان، مسیحیان و سایر گروه ها راه حلی یافت که این بحران تمام شود. وی همچنین افزود به منظور خاتمه دادن به جنگ یمن مشارکت جامعه بین الملل و تعهدات جدی برای ارسال کمک های انسان دوستانه به یمن و آغاز گفت و گوهای بین مردم یمن به منظور تشکیل دولت دلخواهشان شدیدا نیاز است.

وی همچنین خاطر نشان کرد که تحریم قطر نیز ثبات در منطقه را تهدید می کند. این تحریم بایستی سریعتر خاتمه یابد. دکتر حسینی در ادامه گفت برای برقراری ثبات در منطقه نیاز جدی به مبارزه صادقانه از سوی جامعه بین المللی و کشورهای منطقه با تروریسم وجود دارد وی افزود کشورها باید  یقین پیدا کنند که چیزی به عنوان تروریسم خوب و تروریسم بد وجود ندارد.

دکتر حسینی همچنین اشاره کرد که استقرار منطقه عاری از سلاح هسته ای یکی دیگر از نیازهای مبرم است تا خطر هسته ای از منطقه و اطراف آن حذف شود. او تاکید کرد که طرح ایران که در سال 1974 ارائه شد حمایت جهانی را دارد و نیاز است با وادار کردن اسرائیل به پیوستن به معاهده NPT و پذیرش نظارت آژآنس بین المللی انرژی اتمی بر فعالیت های هسته ای اش طرح منطقه عاری از سلاح هسته ای به اجرا درآید.

در پایان، سفیر ایران پیشنهاد تشکیل مجمعی برای گفت و گو و اعتمادسازی در حوزه خلیج فارس را داد. این انجمن می تواند تمام مسائل و موضوعات مربوط به منطقه از جمله مسائل سیاسی، اقتصادی، حفاظت از محیط زیست و سایر مسائل و موضوعاتی مرتبط با منطقه را پوشش دهد تا موجب پیشبرد همکاری و صلح در منطقه گردد.

 

 

خانم دکتر الخاندرا توسکانا رئیس دپارتمان سیاست و فرهنگ دانشگاه، سخنران دیگر این کنفرانس بود. خانم دکتر توسکانا با اشاره به سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه گفت ایران همواره نقش متعادل کننده در منطقه داشته است و برخلاف ادعاهای واشنگتن و تلاویو، سیاستهای تهران نه تنها موجب بی ثباتی نبوده اند، بلکه موجب شده است تا علاوه بر  اینکه این کشور از ثبات و امنیت  قابل تحسینی برخوردار باشد و رشد اقتصادی خود را توسعه دهد، بلکه همچنین برای کاستن از مشکلات منطقه و بویژه در مبارزه با تروریسم نقش موثری ایفا می کند. موضوعاتی نظیر حمایت ایران از ملت فلسطین پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اتهامات بی اساس آمریکا در زمینه برنامه هسته ای، تشکیل و حمایت گروههای تروریستی در خاورمیانه توسط آمریکا، استقرار داعش توسط پول عربستان در منطقه با کمک آمریکا، موفقیت محور مقاومت با پشتیبانی قوی ایران و حزب الله لبنان، ترور دانشمندان هسته ای ایران توسط سرویسهای جاسوسی اسرائیل و تلاشهای اسرائیل برای تحریک آمریکا برای شروع جنگ علیه ایران از مهمترین مطالبی بود که وی در این کنفرانس، به آنها پرداخت.

وی در مهمترین بخش از سخنان خود به تحولات سوریه اشاره کرد وا ظهار داشت: کشورهای فرامنطقه ای به بهانه مبارزه با گروههای تروریستی که خودشان ایجاد کردند، مبادرت به بمباران سوریه و عراق کردند. آنچه که رسانه ها و افکار عمومی دنیا نمی داند این  است که جنگ سوریه، یک جنگ داخلی میان گروههای مخالف دولت سوریه نبوده است. متاسفانه کشورهای غربی با استقرار داعش و با پول عربستان سعودی و همکاری سرویسهای مخفی، مبادرت به حمایت گروه تروریستی داعش در منطقه بویژه سوریه و عراق کردند. به لطف حزب الله لبنان، این کشور توانست بر گروههای تروریستی غلبه کند هر چند که هنوز تفاله هایشان وجود دارد. با تلاشهای محور مقاومت با محوریت ایران، لبنان، سوریه و عراق، که هدف اولیه آن مخالفت با دخالت خارجی ، مبارزه با هژمونی غرب و صهیونیسم بود، گروههای تروریستی در خاورمیانه زمین گیر شدند. در حال حاضر، اسرائیل در حال تحریک آمریکا برای حمله به ایران است. اگر حمایتهای آمریکا از اسرائیل تا کنون یک چک سفید بوده باشد، انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، معادل به اعطای 10 چک سفید به اسراییل است. ایران تا قبل از انقلاب اسلامی 1979 در مدار آمریکا و اسرائیل حرکت می کرد، لیکن پس از انقلاب به یک کشور مستقل و حامی دائمی ملت فلسطین تبدیل شد.

 

آقای خوزه خسوس دلاتورره، استاد دانشگاه کولخیو مکزیکوسیتی و محقق در امورخاورمیانه سومین سخنران این کنفرانس بود. وی موضوع سخنرانی خود را به نقش ایران در بازسازی عراق اختصاص داد. وی با مروری بر تاریخ و تمدن کشورمان بویژه در دوران معاصر به برخی از کلیشه ها در غرب پیرامون ایران شکل گرفته است، اشاره کرد و گفت واقعیت با این کلیشه ها بسیار متفاوت است. با اینکه ایران در ابتدای پیروزی انقلاب سال 1979، مورد هجوم صدام حسین قرار گرفت که از ناحیه قدرتهای جهانی حمایت می شد، اما ایران توانست از این جنگ سربلند بیرون آید و بعدا که صدام حسین توسعه طلبی های خود را با اشغال کویت گسترش داد که منجر به محاصره عراق و نهایتا سقوط صدام حسین شد، ایران سخاوتمندانه در بازسازی عراق مشارکت کرد و نه تنها در بازسازی اماکن مذهبی شیعه بلکه در بازسازی نظام اقتصادی و اجتماعی عراق و کمک به مقاومت این کشور در برابر گروههای تروریستی، نقش اصلی را ایران به عهده گرفت. وی همچنین توانایی های کشورمان در زمینه های توسعه علوم و تکنولوژی را مورد اشاره قرار داد و گفت ایران علیرغم همه فشارهای بین المللی موفقیتهای زیادی کسب کرده و هم اکنون، یک قدرت اقتصادی و صنعتی قابل توجه است.

خانم دکتر دوریس موسالم راحال استاد دانشگاه آئوتونومای متروپولیتن و عضو دپارتمان فرهنگ و سیاست این دانشگاه، چهارمین سخنران این نشست بود که در سخنرانی خود به نوعی جمع بندی از کنفرانس نیز ارائه کرد. وی گفت خاورمیانه اکنون در یکی از پر تنش ترین ایام خود به سر می برد. اقدامات بی ثبات کننده ترامپ و تیم وی در کاخ سفید، این منطقه را به مرز انفجار نزدیک کرده است. از جمله این اقدامات در طی روزهای اخیر، خروج غیر مسولانه ترامپ از برجام و انتقال پایتخت آمریکا به اورشلیم بود. هر یک از  این اقدامات به تنهایی  می توانند تبعات گسترده ای داشته باشند. خانم دوریس موسالم گفت با نگاهی به خاورمیانه می توان  به نقش ایران در عبور دادن منطقه از تنش پی برد زیرا بر خلاف اقدامات بی ثبات کننده واشنگتن، ایران سعی کرده است با نگاه دراز مدت به این منطقه نگاه کند و از بحرانی شدن بیشتر اوضاع جلوگیری کند. وی همچنین گفت هر یک از کشورهای منطقه که درگیر بحران شده اند، از ناحیه ایران برای عبور از بحران حمایت شده اند که آخرین نمونه آن محاصره قطر از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس است که با کمک ایران  توانست نیازهای خود را تامین کند.

 


٢١:٣١ - 1397/03/07    /    شماره : ٥١٧٨٣٤    /    تعداد نمایش : ١١٠خروج
                           

کلیه حقوق این سایت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران